Reklamní pozice premium odkaz - místo pro vaši reklamu.

Vítejte na stránkách o plastické chirurgii a estetické medicíně.

Úvod » Magazín » Hlava a krk » Myringoplastika - co to je, průběh a rizika

Doporučujeme

Leticia

Klinika plastické chirurgie a estetické medicíny v Brně. »

Mudr. Martin Šorma

Zkušený plastický chirurg s atestací od roku 1997. »

Asklepion

Největší specializovaná klinika na plastickou chirurgii a estetickou medicínu ve střední Evropě. Asklepion má vlastní operační sály, přístroje, ordinace, odborníky a mnoho jiného. »

Precizia

Centrum estetické plastické chirurgie Precizia provádí zákroky a operace již od devadesátých let 20. století! »

ESTETICUSTI s.r.o.

Klinika plastické, estetické a laserové medicíny v Ústí nad Labem. »

Yes Visage

Klinika estetické medicíny a plastické chirurgie s několika pobočkami v České republice a na Slovensku. »

Myringoplastika - co to je, průběh a rizika

Myringoplastika představuje zákrok, díky němuž se provádí uzávěr defektu bubínku pomocí štěpu. Operace napraví patologické změny na bubínku, ke kterým došlo zánětem středního ucha, anebo někdy dříve sanační operací, či po traumatickém defektu bubínku. Myringoplastikou se zlepší sluch a zamezí se průniku infekce z vnějšího prostředí do oblasti středouší.

Důvody k myringoplastice

Důvodem k operačnímu zákroku je je defekt v podobě patologického otvoru v blance bubínku.

Příprava na zákrok myringoplastiky

Týden před naplánovaným výkonem se skrze praktického lékaře zajistí interní předoperační
Vyšetření. Půjdete na vyšetření do základní laboratoře, EKG a RTG plic. Den před operací budete přijati na ORL oddělení, kde bude provedeno vyšetření a lékař vás poučí o průběhu zákroku a další hospitalizaci. V den konání operace bude pacient na lačno a užije předepsané léky.

Průběh a doba zákroku myringoplastiky

K myringoplastice dojde v celkové anestezii. Nejprve operatér vydezinfikuje operační pole a
odebere štěp z chrupavky či z fascie. Potom se dostane přes zevní zvukovod, řezem za uchem do dutiny středoušní a vše zkontroluje. Podle spatřeného nálezu se rozhodne, jestli se provede sanační operace, tedy vyčištění středoušní dutiny a sklípkového systému. Následuje překrytí defektu bubínku pomocí štěpu. Nakonec se zevní zvukovod bude vyplňovat přední a zadní tamponádou pro obstarání správného zahojení štěpu. Tamponáda se odstraní do přibližně deseti dnů od zákroku.

Rizika a komplikace myringoplastiky

Komplikace a rizika nejsou příliš časté, ale mohou se objevit. Existuje zde riziko kvůli celkové anestezii. Dále se objevuje infekce zevního zvukovodu a středouší. Může dojít k situaci, kdy se štěp neuchytí nebo se na něm udělá defekt. Rovněž se může hojení protáhnout nad obvyklou dobu. Rána se může rozpadnout, vytvoří se keloidní jizva. Pokud dojde k sanační operaci lze se setkat i s riziky jako poškození lícního nervu a různé potíže s mimikou – nedovírání víčka, snížené slzení, zhoršení sluchu, pokleslý ústní koutek, porucha rovnováhy nebo pískání, šumění a hučení v uchu. V pooperačním období se nesmí smrkat, protože kvůli vysokému tlaku se může ve středouší uvolnit štěp. Je důležitá také ochrana před nachlazením, aby správně fungovala Eustachova tuba.

Štítky: uši, operace

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody zde uvedené, jakož i jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách ESTETIO.cz nenahrazují odborné poradenství, nejedná se o závazné informace a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti -za to se předem omlouváme.

RSS